مقالات تصفیه آب, همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

طعم و بوی آب در دستگاه تصفیه آب

احساس بویایی و چشایی انسان به وسیله بسیاری از ترکیبات شیمیایی مواد معدنی و آلی تحریک می شود. گاهی اوقات بعضی از این ترکیبات در شبکه ی توزیع آب شهری وارد شده و در نتیجه بر کیفیت آب،تأثیرات بد می گذارند.

تجهیزات تصفیه‌خانه‌ های آب بیشتر برای کنترل طعم و بو از مواد شیمیایی، جذب کننده سطحی، یا هردو استفاده می کنند. علاوه بر این،بیشتر کنترل اندازه‌گیری، در مخازن آب خام، دریاچه ها و رودخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برآورد صحیحی از هزینه سالیانه در سرتاسر کشور،بر کنترل اندازه‌گیری طعم و بو انجام نشده است.توصیه سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده حد مجاز بو را در آب آشامیدنی تعیین نموده است.

فیزیولوژی احساس طعم و بو در سیستم های تصفیه آب

احساس طعم و بو جز حواس بسیار جالب محسوب می شوند. مزه بر اثر تجمع چندین سلول حسی به گیرنده بویایی که در قسمت بالایی شکاف بینی قرار دارد،احساس می گردد.

گیرنده‌ی چشایی در ابتدای زبان و سایر گیرنده‌های دیگر در سرتاسر حفره بینی بر سطح پوست قرار دارند.به هر حال،حس بویایی مکانیزم بسیار حساسی داشته و گیرنده‌های بویایی در قسمت اپیتلیال بویایی در بالای حفره بینی قرار دارد(شکل ۱).

در بافت اپیتلیوم تارهای عصبی قرار گرفته اند،هنگامی که مولکول های بودار به انتهای آن می رسند به صورت سیگنال هایی به پیاز بویایی مغز ارسال می شود.

 

طعم و بوی آب در دستگاه های تصفیه آب

طعم و بوی آب در دستگاه تصفیه آب

شکل ۱ – شناسایی طعم و بو در انسان ها، محل اپیتلیوم بویایی در سر

 

ترجمه دکتر محمدرضا مسعودی نژاد

 

مقالات مرتبط :

تشخیص و کیفیت سنجی دستگاه تصفیه آب صنعتی

تجزیه مواد آلی جزئی در تصفیه آب

جداسازی مواد آلی در تصفیه آب

تصفیه آب پرورش ماهی

تصفیه آب استخر

تئوری توصیف فرآیندهای آشکارسازی بو در سیستم های تصفیه آب

گیرنده های چشایی در طعم آب

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “طعم و بوی آب در دستگاه تصفیه آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *