فیلتر تصفیه آب:

فیلتر تصفیه آب یکی از موضوعات مهم در دستگاه تصفیه آب خانگی است. که شناخت و آشنایی با آنها هم کاملا جذاب است و هم مهم . زمان تعویض فیلتر ها ، اطلاع از قیمت و نحوه عملکرد فیلتر های تصفیه آب از مواردی است که هرکسی که دستگاه تصفیه آب خانگی دارد یا تصمیم دارد یک دستگاه تصفیه آب خانگی خریداری کند ، لازم است بداند .

این مقاله بعنوان کاملترین و شفاف ترین مقاله درباره فیلتر های تصفیه آب خانگی بوده که توسط کارگروه تحقیقاتی ایلیا گستر تهیه شده است که هم مشتریان عزیز میتوانند استفاده کنند و هم همکاران محترم . لذا توصیه میشود این مقاله با دقت مطالعه شود .

ابتدا بدانیم منظور از مرحله در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس 5 و 6 مرحله و حتی بیشتر چیست؟

منظور از مراحل در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس همان تعداد فیلترهایی است که آب در طی روند تصفیه از آن عبور می‌کند، اما علت وجود این تعداد از فیلتر در این دستگاه‌ها چیست؟ فیلترهای چه نقشی دارند؟

به طور کل دستگاه‌های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس دارای 5 الی 6 مرحله (فیلتر) هستند ولی بر حسب مورد می‌توان این تعداد مراحل را افزایش داد.

فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

برای شناخت بهتر این فیلترهای، دلیل کم و زیاد شدن آنها، ترتیب آنها و …. بهتر است ابتدا فیلترها، کاربرد آنها و عملکرد هر یک در دستگاه تصفیه آب را شناخت.

فیلتر شماره 1 ، فیلتر PP :

فیلتر PP  ساخته شده از الیاف پلی پروپیلن است این فیلتر دارای 2 نوع 5 میکرون و 1 میکرون است، در نوع 5 میکرون اجازه عبور به ذرات بزرگتر از 5 میکرون داده نمی‌شود و در نوع 1 میکرون اجازه عبور به ذرات بزرگتر از 1 میکرون. نوع 5 میکرون به عنوان اولین فیلتر بسته می‌شود و توان جدا ساختن رسوبات درشت، زنگال آب و کلیه رسوباتی که قطر آنها از 5 میکرون بیشتر است را دارد. به طور کلی یکی از وظایف اصلی این فیلتر محافظت از فیلتر شماره 4 یا همان ممبران است.

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی

به طور معمول و در بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب این فیلتر به صورت کارتریجی است و در داخل هوزینگ شیشه‌ای قرار می‌گیرد.

هدف از شیشه‌ای ساختن هوزینگ فیلتر شماره 1 چیست؟

هوزینگ فیلتر شماره 1

هوزینگ فیلتر شماره 1

فیلتر شماره 1 باید هر 6 ماه عوض شود اما در برخی مناطق به دلیل بالا بودن گل و لای، زنگار و سایر ناخالصی‌ها به سرعت این فیلتر اشباع می‌شود و باید در زمانی کمتر از 6 ماه عوض شود. یکی از مشخصه هایی که به ما در شناخت زمان تعویض کمک میکند توجه به تغییر رنگ این فیلتر است.

این فیلتر در ابتدا به رنگ سفید است اما به مرور زمان رنگ آن به زرد، نارنجی پررنگ و قهوه‌ای در می‌آید، زمانی که رنگ به قهوه ای رسید حتماً باید فیلتر را عوض نمود و برای مشاهده همین تغییر رنگ بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار هوزینگ فیلتر 1 را شیشه می‌سازند.

تعویض فیلتر الیافی

تعویض فیلتر الیافی

فریب رنگ را نخوریم!

همانطور که گفته شد تغییر رنگ یکی از نشانه‌های است که باید با توجه به آن در صورت نیاز قبل از 6 ماه فیلتر را تعویض کرد، ولی در برخی از موارد حتی با گذشت 6 ماه ممکن است تغییر رنگی در فیلتر مشاهده نشود ولی این عدم تغییر رنگ نباید فریبمان دهد، زیرا این عدم تغییر رنگ ممکن است به علت وجود کلر زیاد در آب باشد.

لذا حداکثر زمان استفاده از فیلتر PP  شش ماه است و باید حتماً پس از این مدت تعویض گردد.

فیلتر الیافی دارای سر و ته نمی‌باشد و هنگامی که در مرکز هوزینگ مخصوص خود قرار می‌گیرد 2 انتهای آن توسط هوزینگ بسته می‌شود و آب ورودی ابتدا مابین دیواره داخلی هوزینگ و جدار بیرونی فیلتر قرار می‌گیرد و سپس با تراوش از بدنه فیلتر تصفیه آب و پاکسازی شدن از ذرات ذکر شده در بالا  به فضای خالی داخلی فیلتر راه میابد و از آنجا به وسیله مسیر مشخص شده به خارج از فیلتر 1 و به سمت فیلتر 2 هدایت می‌شود.

فیلتر 1 نسبتاً فیلتر ارزانی قیمتی است و همتنطور که گفتیم تعویض به موقع آن می‌تواند جلوی ذرات درشت را بگیرد و به این شکل از طول عمر فیلتر ممبران که گران قیمت ترین فیلتر دراین مجموعه است را زیاد کند، پس همیشه سعی کنیم این فیلتر را به موقع تعویض کنیم.

قیمت فیلتر تصفیه آب الیافی PP :

همانطور که بیان شد قیمت این فیلتر نسبتا ارزان است که بسته به کیفیت و برند آن قیمتی بین 3 هزار تومان تا 15 هزار تومان دارد .

فیلتر شماره 2، فیلتر کربن پودری، کربن گرانول (GAC) یا (UDF) :

از وظایف اصلی این فیلتر که متشکل از کربن به شکل پودر می‌باشد حذف کلر موجود در آب است این کلر دشمن اصلی ممبران است، در صورتی که کلر موجود در آب وارد ممبران شود به ممبران صدمه می‌زند و عملکرد آن را پایین می‌آورد. این فیلتر همچنین می‌تواند ذراتی مانند مواد شوینده اسیدهای چرب، آفت کش‌ها و به طور کل بو، طعم و … را از آب جدا کند.

شماتیک عملکرد فیلتر الیافی در تصفیه آب

شماتیک عملکرد فیلتر الیافی در تصفیه آب

این فیلتر از مواد کربنی با تخلخل و سطح داخلی بالا تشکیل شده است که این امر باعثت افزایش سطح تماس می‌شود، که این امر خاصیت ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد را به این فیلتر بخشیده است. در فیلتر کربن پودری نحوه جذب به این صورت است که ابتدا در تماس ذرات آلاینده محلول در مایع ( آب) با ذرات زغال فعال شده، ذرات آلاینده در شبکه متخلخل زغال پخش می‌شوند و یک پیوند برگشت ناپذیر را تشکیل میدهند و به زبان ساده تر در داخل این شبکه به دام میفتند.

فیلتر 2 تصفیه آب خانگی

فیلتر 2 تصفیه آب خانگی

زمان تعویض فیلتر 2:

این فیلتر نیز همانند فیلتر شماره 1 باید هر 6 ماه 1 بار تعویض گردد در غیر این صورت کارایی آن کاهش میابد و در این صورت فیلتر اصلی (ممبران) ممکن است صدمه ببیند.

نحوه قرار گیری فیلتر GAC در مدار:

این فیلتر نیز به صورت کارتریجی است و برای آن در دستگاه‌های تصفیه آب هوزینگ مخصوص تعبیه شده است، این فیلتر دارای ابتدا و انتها متفاوت است و باید به صورت صحیح و در جهت درست در هوزینگ نصب گردد. نحوه حرکت اب در این فیلتر در تصویر زیر به نمایش در آمده است.

شماتیک عملکرد فیلتر 2 در تصفیه آب خانگی

شماتیک عملکرد فیلتر 2 در تصفیه آب خانگی

قیمت فیلتر کربن پودری UDF یا GAC :

قیمت این فیلتر تصفیه آب بسته به کیفیت و برند آن ، بین 5 هزار تومان تا 30 هزار تومان میباشد .

فیلتر تصفیه آب شماره 3، فیلتر کربن تیکه‌ای، کربن بلاک (CTO):

این فیلتر دارای  عملکردی مشابه فیلتر کربن گرانول است و می توان گفت که در واقع تمکمل این فیلتر است، در این فیلتر همان ذراتی که در فیلتر GAC هنوز به طور کامل حذف نگردیده‌اند را (مانند کلر و مشتقات آن نظیر تری هالو متان) حذف می‌گردند و و همچنین باعث شفافیت و از بین رفتن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب‌شده به علاوه ذرات کربنی که از مرحله 2 آزاد شده اند در این مرحله متوقف می‌شوند و از صدمه زدن آنها به ممبران جلویری می‌شود،

در برخی از سیستم‌ها تصفیه آب (مانند دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس برند ecosoft) در فیلتر 3 به جای کربن بلاک از فیلتر PP با قطر 1 میکرون استفاده می‌گردد.

فیلتر 3 تصفیه آب خانگی

فیلتر 3 تصفیه آب خانگی

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب 3 :

این فیلتر تصفیه آب نیز همانند فیلتر تضفیه آب شماره 1 و 2 باید هر 6 ماه 1 بار تعویض گردد در غیر این صورت کارایی آن کاهش میابد و در این صورت فیلتر اصلی (ممبران) ممکن است صدمه ببیند.

علاوه برا این ، اگز فیلتر کربن بیش از عمر خود استفاده شود ممکن است که باعث آزاد شدن کربن در آب شود .

نحوه گردش آب در فیلتر شماره 3 به شکل زیر می‌باشد:

شماتیک عملکرد فیلتر 3 در تصفیه آب خانگی

شماتیک عملکرد فیلتر 3 در تصفیه آب خانگی

قیمت فیلتر کربن بلاک CTO :

قیمت این فیلتر بسته به کیفیت و برند آن ، بین 25 هزار تومان تا 80 هزار تومان میباشد .

فیلتر شماره 4، فیلتر ممبران (Membran):

فیلتر ممبران اصلی ترین فیلتر دستگاه تصفیه اسمز معکوس است و در واقع تمام تکنولوژی اسمز معکوس بر این اساس است. فیلتر ممبران جزییات زیادی دارد که ترجیج دادیم اینجا ازش صحبتی نکنیم چون یک مقاله خیلی خوب در این زمینه نوشته شده که به همه پیشنهاد میکنیم با کلیک بر روی کلمه فیلتر ممبران حتما مقاله ی آن رامطالعه کنند (پشیمان نمیشین ! خیلی مقاله خوبیه ) از لینک زیر هم میتوانید وارد آن مقاله شوید :

فیلتر شماره 5، فیلتر کربن اکتیو یا post carbon:

به دلیل اینکه دبی آب خروجی از فیلتر ممبران بسیار کم اس و اگر آن را به مستقیم به شیر وصل کنیم آب به صورت قطره و کم در دسترس ما قرار میگیرد لذا یک مخزن در سیستم دستگاه تعبیه شده است تا در در هنگامی که آب مصرف نمیکنیم پر شود و تا در مواقع مصرف آب با فشار و دبی مناسب در اختیارمان قرار گیرد.

اما این ذخیره شدن آب اشکالی را به همراه دارد و آن هم اینکه آب درون مخزن کمی بو میگیرد و برای رفع این بو از فیلتر کربن اکتیو یا post carbon استفاده می‌شود. بنابر این اصلی ترین وظیفه این فیلتر حذف بو و مزه احتمالی آب است.

فیلتر شماره 5 به صورت In Line نصب میگردد، فیلترهای In Line به طور کل فاقد کارتریج هستند و به صورت مستقیم در مدار نصب می‌گردند(در 2 انتهای خود محل نصب مستقیم شلنگ دارند)، این فیلترها بر روی بدنه خود دارای علامت مشخص کننده جریان هستند و باید مطابق آن ورودی و خروجی را به شکل صحیح بست.

برای مطالعه بیشتر لینک فیلتر پست کربن را مطالعه فرمایید .

ویدئوی تست عملکرد کربن کوکونات فیلتر تصفیه آب پست کربن زینود

فیلتر پست کربن زینود از متریال بسیار با کیفیتی تولید شده است. کربن مورد استفاده در این فیلتر ، کربن کوکونات یا همان پوسته نارگیل میباشد که از تخلخل و همینطور شفافیت بسیار زیادی برخوردار است. ویدئوی زیر را حتما ببینید تا عملکرد و قدرت مواد اولیه این فیلتر را ملاحظه فرمایید.

 

فیلتر پست کربن تصفیه آب

فیلتر پست کربن تصفیه آب

 

تا این مرحله تمامی فیلتر‌ها وظیفه جداسازی ناخالصیها و مواد مضر را ار آب داشته‌اند ولی در این مرحله یعنی در فیلتر مینرال هیچ عاملی از آب حذف نشده، بلکه مواد معدنی به آب افزوده می‌شود.

هدف از دستگاه تصفیه آب جدا کردن ناخالصی‌ها از آب بوده است پس افزودن مواد معدنی به چه منظور است؟

در پاسخ باید مجدداً برگردیم به عملکرد فیلتر 4 یعنی ممبران، همانطور که گفتیم فیلتر ممبران تمام ذرات بزرگتر از 0.0001 میکرون را از آب جدا میکند این بدین معناست که تمام ذرات یعنی هم ذرات مضر مانند نیترات و … و هم مواد معدنی مفید و لازم برای بدن ما از جمله کلسیم و منیزیوم را از آب حذف میکند و حذف مواد مفید برای ما ضرر دارد، لذا فیلتر مینرال در مدار و در مرحله فیلتر 6 قرار میگیرد که مواد اصلی از جمله کلسیم و منیزیوم را به آب شرب ما اضافه کند تا بدن دچار کمبود و مشکل نشود.

به عبارت ساده‌تر در دستگاه تصفیه اسمز معکوس تمام مواد ناخالص آب (مفید و مضر) را میگیریم، سپس به صورت کنترل شده و آگاهانه املاح مفید را به آب می‌افزاییم.

فیلتر مینرال تصفیه آب

فیلتر مینرال تصفیه آب

طول عمر این فیلتر تصفیه آب به طور معمول بین  8 ماه الی 1 سال است و این فیلتر نیز مانند فیلتر 5 در مدار آبی به صورت In Line نصب میگردد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه، لینک فیلتر مینرال را مطالعه فرمایید .

فیلتر شماره 7، فیلتر قلیایی:

توضیحات این فیلتر هم در یک مقاله ی جدا گانه تهیه شده است که میتوانید با کلیک کردن در لینک زیر مطالعه فرمایید اما به صورت ساده این فیلتر تصفیه آب عمل افزایش PH آب را انجام میدهد . پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به این فیلتر را که به همت کارشناسان ایلیا گستر تهیه شده است مطالعه فرمایید . برای دیدن مقاله فیلتر قلیایی کلیک کنید.

فیلتر شماره 8، فیلتر UV:

توضیحات این فیلتر در مقاله فیلتر تصفیه آب UV به طور کامل با توضیحات دقیق و ساده ارائه شده است . پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید . اما به طور خلاصه میتوان گفت فیلتر یو وی صرفا یک فیلتر جهت گندزدایی آب میباشد و عملیات پسیو کردن و اصطلاحا از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیسم های آب را انجام میدهد. زمان تعویض این فیلتر زمان مشخصی ندارد و تا زمانی که لامپ یووی داخل فیلتر روشن باشد قابل استفاده است.

 

معرفی فیلترها در یک نگاه:

 

جدول فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

جدول فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی درباره هرگونه سوال و ثبت سفارش فیلتر های تصفیه آب و یا تعمیرات دستگاه تصفیه آب شما هستند:

02133121212

02133500991

خانهمحصولاتتماس با ماواتساپ