تصفیه آب

تصفیه آب پاکاب ایلیا گستر معتبرترین ارائه دهنده دستگاه تصفیه آب اعم از خانگی و صنعتی

تلفن تماس 021-33121212 021-33500991

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی عموما بعنوان یک فیلتر پیش تصفیه آب شناخته میشود .در این مقاله به طور نسبتا تخصصی و با بیان ساده به شناخت و تعیین کیفیت این نوع فیلتر میپردازیم . این مقاله حاصل تحقیق بسیار  زیادی بوده و مشابه آن در هیچ سایتی با این دقت وجود ندارد ؛ پیشنهاد میکنیم حتما تمامی این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید تا دیدی روشن و جدید نسبت فیلتر الیافی داشته باشید :

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی

چگونه کیفیت فیلتر الیافی را تشخیص دهیم ؟

اصلی ترین راه های شناخت کیفیت فیلتر الیافی در ذیل آمده است که مختصر و مفید بیان میشوند :

وزن فیلتر الیافی 

این فیلتر معمولا با گرم های متفاوت تولید میگردد. هر چقدر وزن گرمی فیلتر pp بیشتر باشد به همان نسبت از کیفیت بیشتری برخوردار میباشد .
به طور کلی هر چقدر وزن فیلتر الیافی بیشتر باشد هم کیفیت و هم قیمت آن بیشتر است. البته وزن فیلتر الیافی ، یکی از آیتم های تشخیص کیفیت آن بوده و آیتم های دیگری نیز وجود دارد .

استحکام فیلتر الیافی

یکی دیگر از آیتم های تشخیص کیفیت این فیلتر ، استحکام آن میباشد . وقتی بدنه فیلتر pp را فشار میدهید نه باید خیلی سخت و نه خیلی شل باشد . چرا که سفتی بیش از حد عموما نشان دهنده کیفیت پایین الیاف بوده و ممکن است توان حذف املاح را بخوبی نداشته باشد . و از طرفی شل بودن بیش از حد نیز ممکن است در فشار بالای آب ، فرم و حالت خود را از دست بدهد .

تراکم فیلتر الیافی
یکی دیگر از آیتم های نشان دهنده کیفیت فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب ، نحوه تراکم دهی در رول شدن الیاف های این کارتریج میباشد . فیلتر pp باید تراکم الیافش با کاهش بسیار کم از مرکز به سمت بیرون کارتریج باشد . بدین معنی که مرکز فیلتر اول تصفیه آب خانگی باید تراکم زیاد داشته و هرچه به سمت لایه های بیرونی فیلتر برویم تراکم کاهش یابد .

البته میزان تغییرات در قسمت مرکز با بیشترین تراکم و قسمت لایه ی بیرون با کمترین تراکم ، باید بسیار کم باشد .

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی

اگر تراکم در لایه ی بیرونی فیلتر الیافی بیشتر باشد ، با گذشت زمان املاح در لایه های بیرونی به دام افتاده و پس از مدتی رنگ فیلتر به شکل قرمز یا قهوه ای تغییر میابد ؛ در حالی که هنوز بخش داخلی فیلتر از املاح اشباع نشده است . این موضوع باعث ایجاد اشتباه در تعویض زودهنگام فیلتر میشود .

اگر اختلاف تراکم بین لایه درونی و بیرونی فیلتر زیاد باشد در نتیجه تنها بخشی که تراکم مناسب داشته توان جذب املاح را دارد و آن بخشی که تراکمش کم باشد تنها بعنوان مجرای آب عمل کرده و بازهم این موضوع باعث اشتباه در تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب میشود ؛ بدین صورتکه پس از مدتی بخش متراکم از املاح اشباع شده و بخشی که تراکم کمی دارد چون توان جذب املاح را نداشته ، لذا تغییر رنگ نمیدهد و مشتری تصور میکند هنوز فیلتر اول دستگاه ، اشباع نشده است ؛ درحالیکه کاملا اشباع شده و املاح به راحتی از آن عبور کرده و باعث آسیب رساندن و کاهش طول عمر ممبران دستگاه میگردد.

جنس الیاف

برای این فیلتر از الیاف های متفاوتی استفاده میشود که بهترین نوع آن الیاف پلی پروپیلن با کیفیت جذب بالا میباشد . شناخت این تفاوت کمی تخصصی است ؛ اما به بیان ساده ؛ فیلتر های بی کیفیت ، عموما از الیافی ساخته شده که در نگاه شبیه الیاف پلاستیکی میباشند .
فیلترهای الیافی ایرانی ، چینی ، تایوانی در کشور ما به وفور یافت میشود که تمامی آنها با کیفیت های مختلف وجود دارند . نوع فیلترهای الیافی ۱۰ اییچ مخصوص دستگاه تصفیه آب خانگی و نوع ۲۰ اینچ مخصوص دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی میباشد .
دقت این فیلتر در دو نوع ۱ میکرون و ۵ میکرون تولید میشود که نوع ۵ میکرون، رایج تر بوده و بعنوان فیلتر اول دستگاه تصفیه آب بکار میرود .

این فیلتر عموما بصورت کارتریجی بوده اما برخی از دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر الیافی بصورت اینلاینی استفاده کرده اند .

فیلتر pp

فیلتر pp

 

مقالات مرتبط:

فیلتر پست کربن

فیلتر مینرال

هوزینگ شفاف

021-33121212 021-33500991

نیاز به راهنمایی دارید ؟

ثبت سفارش