فیلترهای تصفیه آب, همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی عموما بعنوان یک فیلتر پیش تصفیه آب شناخته میشود .در این مقاله به طور نسبتا تخصصی و با بیان ساده به شناخت و تعیین کیفیت این نوع فیلتر میپردازیم . این مقاله حاصل تحقیق بسیار  زیادی بوده و مشابه آن در هیچ سایتی با این دقت وجود ندارد ؛ پیشنهاد میکنیم حتما تمامی این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید تا دیدی روشن و جدید نسبت فیلتر الیافی داشته باشید :

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی

چگونه کیفیت فیلتر الیافی را تشخیص دهیم ؟

اصلی ترین راه های شناخت کیفیت فیلتر الیافی در ذیل آمده است که مختصر و مفید بیان میشوند :

وزن فیلتر الیافی 

این فیلتر معمولا با گرم های متفاوت تولید میگردد. هر چقدر وزن گرمی فیلتر pp بیشتر باشد به همان نسبت از کیفیت بیشتری برخوردار میباشد .
به طور کلی هر چقدر وزن فیلتر الیافی بیشتر باشد هم کیفیت و هم قیمت آن بیشتر است. البته وزن فیلتر الیافی ، یکی از آیتم های تشخیص کیفیت آن بوده و آیتم های دیگری نیز وجود دارد .

استحکام فیلتر الیافی

یکی دیگر از آیتم های تشخیص کیفیت این فیلتر ، استحکام آن میباشد . وقتی بدنه فیلتر pp را فشار میدهید نه باید خیلی سخت و نه خیلی شل باشد . چرا که سفتی بیش از حد عموما نشان دهنده کیفیت پایین الیاف بوده و ممکن است توان حذف املاح را بخوبی نداشته باشد . و از طرفی شل بودن بیش از حد نیز ممکن است در فشار بالای آب ، فرم و حالت خود را از دست بدهد .

تراکم فیلتر الیافی
یکی دیگر از آیتم های نشان دهنده کیفیت فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب ، نحوه تراکم دهی در رول شدن الیاف های این کارتریج میباشد . فیلتر pp باید تراکم الیافش با کاهش بسیار کم از مرکز به سمت بیرون کارتریج باشد . بدین معنی که مرکز فیلتر اول تصفیه آب خانگی باید تراکم زیاد داشته و هرچه به سمت لایه های بیرونی فیلتر برویم تراکم کاهش یابد .

البته میزان تغییرات در قسمت مرکز با بیشترین تراکم و قسمت لایه ی بیرون با کمترین تراکم ، باید بسیار کم باشد .

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی

اگر تراکم در لایه ی بیرونی فیلتر الیافی بیشتر باشد ، با گذشت زمان املاح در لایه های بیرونی به دام افتاده و پس از مدتی رنگ فیلتر به شکل قرمز یا قهوه ای تغییر میابد ؛ در حالی که هنوز بخش داخلی فیلتر از املاح اشباع نشده است . این موضوع باعث ایجاد اشتباه در تعویض زودهنگام فیلتر میشود .

اگر اختلاف تراکم بین لایه درونی و بیرونی فیلتر زیاد باشد در نتیجه تنها بخشی که تراکم مناسب داشته توان جذب املاح را دارد و آن بخشی که تراکمش کم باشد تنها بعنوان مجرای آب عمل کرده و بازهم این موضوع باعث اشتباه در تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب میشود ؛ بدین صورتکه پس از مدتی بخش متراکم از املاح اشباع شده و بخشی که تراکم کمی دارد چون توان جذب املاح را نداشته ، لذا تغییر رنگ نمیدهد و مشتری تصور میکند هنوز فیلتر اول دستگاه ، اشباع نشده است ؛ درحالیکه کاملا اشباع شده و املاح به راحتی از آن عبور کرده و باعث آسیب رساندن و کاهش طول عمر ممبران دستگاه میگردد.

جنس الیاف

برای این فیلتر تصفیه آب از الیاف های متفاوتی استفاده میشود که بهترین نوع آن الیاف پلی پروپیلن با کیفیت جذب بالا میباشد . شناخت این تفاوت کمی تخصصی است ؛ اما به بیان ساده ؛ فیلتر های بی کیفیت ، عموما از الیافی ساخته شده که در نگاه شبیه الیاف پلاستیکی میباشند .
فیلترهای الیافی ایرانی ، چینی ، تایوانی در کشور ما به وفور یافت میشود که تمامی آنها با کیفیت های مختلف وجود دارند . نوع فیلترهای الیافی ۱۰ اییچ مخصوص دستگاه تصفیه آب خانگی و نوع ۲۰ اینچ مخصوص دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی میباشد .
دقت این فیلتر در دو نوع ۱ میکرون و ۵ میکرون تولید میشود که نوع ۵ میکرون، رایج تر بوده و بعنوان فیلتر اول دستگاه تصفیه آب بکار میرود .

این فیلتر عموما بصورت کارتریجی بوده اما برخی از دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر الیافی بصورت اینلاینی استفاده کرده اند .

فیلتر pp

فیلتر pp

 

برای مشاهده انواع فیلتر تصفیه آب خانگی و اطلاع از قیمت و زمان تعویض آنها کلیک کنید :

[su_button url=”https://www.xinode.org/price-and-time-of-replacing-household-water-filters/” icon=”icon: heartbeat”]فیلتر تصفیه آب [/su_button]

مقالات مرتبط:

فیلتر پست کربن

فیلتر مینرال

هوزینگ شفاف

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *