طعم و بو در آب های زیرزمینی و TDS

طعم و بو در آب های زیرزمینی و TDS

طعم و بو در آب های زیرزمینی و TDS


بیشتر طعم و بوها در منابع آب زیرزمینی منشأ طبیعی دارند.برای مثال،طعم و بوهایی که به وسیله ی فعالیت باکتری ها در سفره های آب زیرزمینی یا تجزیه املاح و مواد معدنی به هنگام نفوذ به آب های زیرزمینی و جریان رسوب آنها به لایه های زیرین ایجاد می شود.آب های حاوی املاح یا مواد معدنی مزاحم (مانند آب دریا) باعث ایجاد مشکلات طعم و بو در آب می شوند.اخیرا بیشتر طعم و بوها در آب های زیرزمینی مربوط به منابع انسانی، مانند شیرابه های محل دفن زباله می باشد.

مهمترین مشکل بو در آب های زیر زمینی

معمولا یکی از مهم ترین مشکلات بو در منابع آب زیرزمینی مربوط به سولفید هیدروژن می باشد.اغلب سولفید هیدروژن با بوی شبیه تخم مرغ گندیده تشخیص داده می شود،اما ممکن است در غلظت های کم، بوی لجن و کپک هم بدهد.آستانه ی غلظت بو هیدروژن سولفوره در آب کمتر از 100 نانوگرم بر لیتر است،بوی آب هایی حاوی 0.1 تا 0.5 میلی گرم بر لیتر یا بیشتر،برای انسان آزاردهنده می باشد.

(Lochrane,1979;Pomeroy and Cruze,1969)

سولفیدها در نتیجه فعالیت باکتری های بی هوازی سولفور آلی،سولفور،سولفور عنصری،سولفات ها و سولفیت ها در آب زیرزمینی تولید می شوند.جزئیات بیشتر درباره ی این چنین فرآیندهایی در منابع اشاره شده در زیر قابل دست یابی است. منابع مولد بو و طعم در آب

(e.g.,Mallevialle and Suffet,1987;Chen,1975;Lochrane,1979)

احیا آهن و منگنز همچنین ممکن است باعث مشکلات طعم در آب های زیرزمینی شود.اگرچه طعم هایی که به علت آهن یا منگنز حل شده به وجود می آیند زیان آور نیستند،ولی باعث نامطلوب شدن آب و مشکلاتی در لوله ها،شبکه های آبرسانی و تجهیزات لباسشویی می شوند.

برای مطالعه ی اندازه گیری بو و طعم آب کلیک کنید

کاهش میزان TDS با تصفیه آب و رفع بو

در دستگاه تصفیه آب ظرفیت زیاد املاح،به وسیله ی TDS یا قابلیت هدایت الکتریکی بیان می شود،و منجر به بروز مشکلاتی در طعم آب می شود،اما به طور معمول بوهای نامطلوب ایجاد نمی کند.به طور کلی،مصرف کنندگان دستگاه تصفیه آب ترجیح می دهند از آب هایی که دارای غلظت کم TDS هستند استفاده کنند(Bruvold et al.,1967).

استفاده ی روزافزون آب های معدنی نیز نشان دهنده ی این نکته است که اثرات روانی ممکن است بر انتخاب طعم های ترجیح داده شده از سوی مصرف کنندگان مؤثر باشد.

طعم و بو در آب های زیرزمینی در نتیجه تلنبار کردن زباله های شیمیایی،زمین های دفع زباله، استخراج از معادن و فعالیت های کشاورزی،یا دفع مواد زائد صنعتی ایجاد شود.انواع مختلفی از مواد شیمیایی آلی مصنوعی در منابع آب زیرزمینی شناسایی شده اند.از این چنین موادی می توان به تری کلرواتیلن (TCE) اشاره کرد،که در غلظت های اعتراض آوری در چاه های مختلف اندازه گیری شده است.

جلوگیری و کنترل طعم و بو در منابع تصفیه آب

جلوگیری و کنترل طعم و بو در منابع تصفیه آب،تصفیه خانه ها و یا محدوده ی مشخصی از شبکه های توزیع قابل اجرا است(Rafson,1998).به طور ایده آل،مناسب ترین مکان برای کنترل طعم و بو در آب های سطحی،منبع آب تصفیه شده می باشد.معمولا کنترل منابع شامل کنترل رشد جلبک ها و ارگانیسم های تولید کننده آن می باشند.کنترل منابع آب زیرزمینی باید با مدیریت آبخیزداری انجام شود.برای مخازن سطحی، جلبک کش ها،مواد دیر تجزیه پذیر،هوادهی و مدیریت آبخیزداری به عنوان روش های کنترل به کار می رود.

 

ترجمه دکتر محمدرضا مسعودی نژاد

 مقالات مرتبط:

منابع مولد طعم و بو در منابع دستگاه تصفیه آب

اندازه گیری طعم و بو در دستگاه تصفیه آب

گیرنده های چشایی در طعم آب

تئوری توصیف فرآیندهای آشکارسازی بو در سیستم های تصفیه آب

سختی آب RO برای تصفیه آب آکواریوم چه اندازه باشد؟

علت تلخی آب تصفیه شده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

خانهمحصولاتتماس با ماواتساپ