مطلب کامل دستگاه تصفیه آب ایلیا گستر

مطلب کامل دستگاه تصفیه آب ایلیا گستر

مطلب کامل دستگاه تصفیه آب ایلیا گستر


تصفیه آب شهری

یکسری تصفیه آب ها بمنظور تهیه آب لوله کشی شهری استفاده میشود ؛ به اونها سیستم های تصفیه آب شهری میگن . اولا نکته ای که راجع تصفیه آب شهری حائز اهمیته اینه؛ حجم آب بسیار زیادی قراره تصفیه بشه . مثلا در نظر بگیرید آب یک سد داخل تصفیه خانه ی شهری شده و از اونجا باید سمت شاهراه اصلی آبی و از آنها نیز داخل شاه راههای فرعی آبی وسپس داخل لوله کشی آب اون شهر بشه . در شرایطی که سیستم لوله کشی شهری بصورتی باشه که آب مصرفی شستشو ، حمام ، سرویس های بهداشتی از آب تصفیه شده برای خوردن و آشامیدن جدا باشه یعنی فرضا داخل منزل شما یک شیر برداشت آب برای شستشو وجود داره و یک شیر برداشت آب برای اشامیدن و انواع مصارف خوراکی آب، سیستم های تصفیه آب شهری یک مقدار پیچیده تر طراحی میشه .

البته ناگفته نمونه ؛ طراحی و جداسازی آب مصرفی شستشو از آب مصرفی آشامیدنی ، هزینه ی خیلی زیادی در زمینه ی لوله کشی میبره و کشورهای معدودی آنهم در بعضی شهرهای خودشون تونستن این کارو انجام بدن . دراین تصفیه خانه های شهری ، روش به اینصورته که آب سد و یا آب چاهی که میخوان تصفیه کنند را در مرحله ی اول از املاح درشت جداسازی میکنند . مثلا ممکنه داخل آب حشرات ، انواع آبزیان ، ماهی ها و یا حتی لاشه ی حیوانات مختلف وجود داشته باشه .سپس آب را داخل مراحل مختلف از املاح تصفیه میکنند تا زمانیکه آب نهایی تصفیه شده پاک وبدون املاحی که با چشم غیر مسلح دیده بشن ، شده باشه . دراینصورت بخش عمده ی این آب وارد انشعاب اصلی توزیع جهت مصرف شستشو میشود . بخش نسبتا کمتر این آب بسمت تصفیه خانه ی دیگری میشه و اونجا آب قراره تقریبا از کلیه ی املاح جداسازی و تصفیه شده و بسمت لوله کشی مخصوص آب اشامیدن منازل هدایت بشه .

(البته منظور از کلیه ی املاح بخش عمده ی املاحه چراکه اگر کل املاح آب حذف بشه ؛ دیگه آب قابل آشامیدن نیست . ) البته در مورد گندزدایی آب باید بگیم ؛ این کار نیز دراین نوع تصفیه خانه هایی که دو نوع آب (شستشو و آشامیدن) تهیه میکنند طی چند مرحله انجام میشود . برخی تصور میکنن آبیکه برای شستشو دسترسه؛ اصلا گندزدایی انجام نمیشه در حالیکه گندزدایی از خود حذف املاح مهمتره . آب از بهترین محیطهای رشد انواع و اقسام باکتری ها تک سلولی و چند سلولی و انواع ویروس هاست . گند زدایی باید برای آب شستشو و آب اشامیدنی انجام بشه . منتها خیلی روشنه ؛ اب آشامیدنی باید با ظرافت و دقت بیشتری گندزدایی روی اون انجام شه . این توضیح بسیار مختصری درباره ی تصفیه خانه ی شهری برخی کشورهای پیشرفته بود که اب آشامیدنی خودشون را از آب شستشو جدا کردن .

البته شاید بعضی تصور کنید ؛ این آبیکه برای مصرف اشامیدن در این کشورها وجود داره کاملا بهداشتی و بدون هیچ عیب و ایرادیه ؛ در صورتیکه اینطور نیست . امروزه تحقیقات بسیار زیادی روی این زمینه شده و عیب و ایراداتی نیز به این نوع تصفیه وارد شده و یکی از آنها این است که آب تصفیه شده مخصوص آشامیدن باید مسیر بسیار زیادی را از تصفیه خانه تا خانه و محل مصرف عبور کنه و با توجه به اینکه هر نوع لوله کشی بعد مدتی املاحی را وارد آب میکنه اعم از زنگ زدگی و غیره که خود این املاح باعث آلودگی آب و عامل بیماری میشود .

 

تصفیه خانه

اما در کشور ما و بسیاری کشور های جهان که یک نوع اب تصفیه میشود و یک نوع لوله کشی شهری وجود دارد تمامی آب باید از تمام مراحل تصفیه خانه ی شهری بگذرند . در این نوع تصفیه خانه تمام آب گندزدایی کامل انجام شده و با منشقات کلر و آب ژاول و غیره . اما امکان تصفیه آب تا حذف املاح بسیار ریز وجود نداره . خیلی اطراف میشنویم که مگین چرا آب را تصفیه نشده میدن خونه ی مردم ؟! در صورتیکه اینطور نیست . تمام آب لوله کشی کاملا تصفیه شده آنهم با هزینه ی بسیار زیاد .

اما نکته اینجاست ؛ امکان تصفیه آب تا املاح بسیار ریز در این حجم اصلا امکان پذیر نیست و این به کشور ما محدود نمیشه . شما تصور کنید اگر آبیکه قراره از سد و یا چاه تصفیه بشه دارای نیترات بیشتر از استاندارد باشه چطور میشه در تصفیه خانه ی شهری با اون حجم اب تصفیه بشه در حالیکه قطر نیترات 6 ده هزارم میکرونه !! و یا انواع املاح دیگر آب که در جراید و روزنامه ها مطرح میشه که مثلا در آب فلان شهر وجود داره .

نکته ایکه در این نوع تصفیه خانه ها وجود داره و بسیار اهمیت داده میشود اینکه آب باید بطور کامل گندزدایی بشه و همین اتفاق نیز به خوبی میافته و البته هزینه زیادی را هم میبره . گندزدایی آب  بمعنی کشتن باکتری ها و میکروب ها و ویروس ها ؛ بسیار پر اهمیته و اگر این کار انجام نشه میکروب ها زنده وارد لوله کشی اب بشن امکان بروز اپیدمی بیماریها اعم از وبا و اسهال و … وجود داره . اما عبور املاح ریز و بعضا بیماریزا مانند نیتریت و نیترات و …از تصفیه خانه های شهری اجتناب ناپذیره .

تصفیه آب خانگی

دانشمندان با تحقیق بسیار در زمینه آب و آشامیدن سالهاست به این نتیجه رسیده اند که بهترین حالت اینه آب قبل مصرف ، تصفیه بشه و دست به طراحی نوعی از تصفیه آب زده اند که برای مصرف خانواده باشه و قیمت تمام شده ی مناسبی نیز داشته باشه . به طور کلی روش تصفیه آب در دستگاه ها بسیار متنوعه اعم از تبادل یونی ، میعان ، اسمز معکوس ، شنی و غیره . در این بین دانشمندان روشهای مختلف را برای طراحی یک دستگاه تصفیه آب خانگی بررسی و آزمایش کردن . اما در این بین روشی از تصفیه آب که تاکنون مورد تایید تمامی دانشمندان بوده و ازتمامی لحاظ کاملا مناسب مصرف خانواده بوده اعم از فضای مورد نیاز ، کیفیت آب تصفیه شده ، مقدار مبلغی که قراره هزینه بشه و بسیاری  ایتم های مختلف ، روش اسمز معکوس یا همان روش به اختصار RO بوده که ابداع این روش توسط دانشمندان در آمریکا انجام شده و هنوز نیز بهترین نوع و با کیفیت ترین انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مربوط به کشور آمریکا است و بعضی شرکتهای آنها داخل کشور تایوان و برخی داخل هند فعالیت میکنند .

در روش اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب با خیال راحت میتوان گفت آب کاملا از املاح ، مخصوصا املاح مضر تصفیه میشود . ؛ برای مثال قطر یک نیترات حدودا 6 ده هزارم میکرونه که امکان حذف اون در تصفیه خانه های شهری امکان نداره ؛ اما اینجا با اطمینان کامل میگیم این امکان در دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس وجود داره . قسمتی از دستگاه تصفیه آب خانگی ، آب باید از 1 نیز نمیتوانند از این روزنه ها عبور کنند فلذا آب با کیفیت بالایی تصفیه میشود .

این قسمت میخوام یک بخش توضیحاتی درباره ی دستگاه تصفیه آب خانگی بدم و کاملا روشن و ساده باشه و در عین حال بتونه بسیاری از سوالاتی که در ذهن شماست را برطرف کنه و به یکسری مسائل هم بپردازم که خیلی ها از گفتنش امتناع میکنند . به طور ساده دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس حداقل باید دارای 5 مرحله باشه . علت این 5 مرحله بودن تصفیه آب چیه ؟ ببینید وقتی یک قسمت دستگاه تصفیه آب خانگی قراره آب تا 1 ده هزارم میکرون تصفیه بشه پس ظرافت زیادی درکاره ؛ یعنی اگه یک محلول با قطر مثلا 5 میکرون وارد این قسمت بشه میتونه به این روزنه ها آسیب بزنه ؛ بخاطر همین موضوع آب باید داخل یک قسمت سه مرحله ای تصفیه بشه و املاح بزرگش ؛ تا یک میکرون کاملا حذف شه و غیر اینصورت مرحله ی چهارم که ممبران نام داره و اونجا آب تا 1 ده هزارم تصفیه میشود ، تدریجا از بین میره و نمیتونه آب را اون طور که باید و شاید تصفیه کنه .

این سه مرحله که عمل پیش تصفیه را انجام میده ، معمولا از سه فیلتر پلی پروپیلن ، فیلتر کربن پودری و فیلتر کربن بلاک تشکیل میشود . البته گاهی موارد از فیلتر الیافی یک میکرون جای فیلتر کربن بلاک هم استفاده میشود . داخل سه فیلتر تنها آب تا یک میکرون تصفیه نمیشه بلکه مواد شمیایی اعم از شوینده ها و ترکیبات الی مضر آب نیز تصفیه میشه . نکته ای که در این قسمت فیلتر های پیش تصفیه باید گفته بشه اینکه هر چقدر کربن استفاده شده داخل فیلتر ها اصطلاحا اکتیو تر و فعال تر باشه توان جذب بیشتری از مواد شیمیایی و منشقات کلر و غیره رو داره . بعد از این سه مرحله ، آبیکه میخواد وارد ممبران بشه باید توسط پمپ و با فشار نسبتا بالا انجام بشه ؛ علتشم اینکه ممبران تشکیل شده از لایه های متراکم و رول شده ی غشاهای نیمه تراوا با روزنه های بسیار ریز 1 ده هزارم میکرونی که اگر این لایه ها را باز کنی به هیچ عنوان نه تنها میتونی روزنه ها را ببینی بلکه احساس میکنی امکان نداره آب بتونه از این لایه عبور کنه چه برسه به این که آب باید تمامی لایه ها عبور کنه ؛ پس حتما اب باید با فشار زیاد داخل دستگاه تصفیه آب خانگی وارد ممبران بشه ؛ باز هم با این فشار بالای پمپ ، آب خالصی که تصفیه شده و تنها مقداری املاح رو در خود جای داره به صورت قطره قطره خارج میشه ؛ به همین دلیل وجود یک مخزن ذخیره اب الزامیه . مخزن هایی که برای این دستگاه تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار میگیره تماما دارای استاندارد آب بوده و از نوع مخزن های اب و هوا هست که هنگام مصرف آب کاملا با فشار باد داخل آن خارج بشه .

اما فیلتر پنجم دستگاه تصفیه آب خانگی نیز اهمیت زیادی داره و از کربن تشکیل شده و پست کربن نام داره و وظیفه ی حذف بو و حذف مواد شیمیایی آب رو انجام میده . یک نکته اینجا مطرحه اینه که در روش اسمز معکوس این عیب وجود داره که نمیتوان اب را به صورت هوشمند تصفیه کرد . یعنی املاح آب بر اساس قطرشان تصفیه میشن (البته به جزمواد شیمیایی که با کربن فیلتر های 2 و 3 و 5 تصفیه میشن .) دانشمندان برای حل این مشکل فیلتر هایی رو طراحی که کردند که وظیفه ی حذف رو ندارن بلکه وظیفه اضافه کردن دارن ؛ آنهم اضافه کردن املاح مفید آب . در اینصورت فیلتر ششم که فیلتر افزودنی مواد معدنی باشه را میشود گفت بسیار واجبه . پس دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای را میشود یک دستگاه تصفیه آب خانگی کامل دونست چرا که آب تصفیه شده ی نهایی از مواد معدنی مفید آب عاری نیست .

فیلترهایی متعددی هم طراحی شده که به این دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای اضافه میشه ؛ یکی از این فیلتر ها ، فیلتر قلیایی بوده و میتوان گفت فیلتر تکمیلی مرحله ششمه و حاوی مواد معدنی مفید بوده و با افزایش این مواد معدنی در آب ، میزان ph آب نیز افزایش پیدا میکنه و میشود گفت آب میل قلیایی پیدا میکنه و از لحاظ گوارشی بسیار مناسب تره برای بدن . یکی دیگه از فیلترهایی که میشود به این دستگاه تصفیه آب خانگی اضافه کرد، فیلتر آنتی باکتریال UV هست و این فیلتر عمل گندزدایی را انجام میده . در حقیقت گند زدایی اب با روشهای متفاوتی انجام میشود و یکی از آنها استفاده از فیلتر آنتی باکتریال یو ویه . بعضی پزشکان به بعضی از بیمارانشان تاکید میکنند و حتما از اب آنتی باکتریال شده استفاده کنند فلذا این فیلتر به آنها پیشنهاد میشه . برخی هم از دستگاه تصفیه آب خانگی برای تصفیه آب چاه شخصی استفاده میکنند که گندزدایی و کلر زنی شهری انجام نشده است برای اونها نیز این فیلتر آنتی باکتریال پیشنهاد میشه . فیلترهای دیگری نیز وجود دارند که به دستگاه تصفیه آب خانگی اضافه میشوند مانند فیلترهای اینفررد و فیلترهای انرژی زا و غیره .

تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی به تصفیه آبهایی گفته میشود که اولا میزان حجم تصفیه ای که انجام میدن بالاست و دوما طبق آنالیز خاص انجام میشود . در لینک دستگاه تصفیه آب صنعتی بطور کامل توضیحات داده شده اما در اینجا نیز بطور مختصر و ساده به این نوع دستگاه تصفیه آب میپردازیم . شاید برای بعضی این سوال بوجود بیاد که آیا تصفیه آب صنعتی فقط در کارخانه ها و کارگاه ها استفاده میشود که پاسخ اینه اصلا از این تصفیه آب صنعتی نه تنها داخل کارخانجات برای انواع دستگاه صنعتی استفاده میشود بلکه برای مصارف کشاورزی ، تصفیه آب پرورش ماهی ، حتی برای تهیه ی آب آشامیدنی در مقیاس بزرگ برای هتل ها و رستوران ها و ادارجات نیز استفاده میشود . یکی دیگه از مصارف تصفیه آب صنعتی استفاده از آن در امور پزشکی ، داروسازی و آزمایشگاهیه . از کاربردهای دیگه ی دستگاه تصفیه آب صنعتی میتوان گفت که دیدید و شنیدید ، بعضی استخرها برای میکروب زدایی به جای حل کردن کلر و آب ژاول به صورت دستی در زمان خالی بودن استخر ، از سیستم های تصفیه آب استخر استفاده میکنند که اونهم نوعی از انواع دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی هست .

در برخی مناطق که آب شور دریا برای مصرف خوراکی، کشاورزی و صنعتی استفاده میکنند که به این نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، دستگاه آب شیرین کن نیز گفته میشود . با دستگاه آب شیرین کن میتوان آب شور دریا را تبدیل به آب شیرین و قابل استفاده کرد. برای مثال ؛ زمان گذشته اگه یک کشتی حرکت میکرد و به مقدار لازم آب قابل شرب ذخیره نمیکرد امکان مردن سرنشینان آن کشتی در وسط دریا از تشنگی بسیار زیاد بود ؛ اما امروزه داخل کشتی ها و ناوهای پیشرفته انواع دستگاه آب شیرین کن طراحی شده که همان آب شور دریا را تبدیل به آب شیرین و قابل آشامیدن میکنه . شیرین کردن آب دریا به این صورته که در چند مرحله املاح آب از آن جدا شده و آب شیرین میشود . دستگاه تصفیه آب صنعتی بسیار وابسته به آب مورد نظر برای تصفیه و هدف نهایی طراحی میشود و گاهی ممکنه یک میزان ظرفیت تصفیه به شکل های مختلف و با ترکیب روشهای مختلف تصفیه آب طراحی بشه .

مقالات مرتبط :

فیلتر دوش حمام فلوکستک FLUXTEK

استخدام تکنسین تصفیه آب

افزایش تعرفه گمرکی دستگاه تصفیه آب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

خانهمحصولاتتماس با ماواتساپ