مطالب پیشنهادی, مقالات تصفیه آب, همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

تصفیه آب پرورش ماهی

سالهای زیادی است که پرورش ماهی در جهان به علت افزایش نیاز بشر مرسوم شده است. در گذشته تمامی ماهیان مصرفی انسانها ،تنها از طریق دریاها ، اقیانوس ها و رودخانه ها تهیه میشد اما امروزه شاهد وجود پرورش ماهی در استخر ها توسط تولید کنندگان هستیم به طوری که صنعت پرورش ماهی بوجود آمده است .
پرورش ماهی به صورت مصنوعی توسط انسانها از دیرباز بوده است ؛ اما این صنعت نیز مانند دیگر صنایع ، با پیشرفت تکنولوژی پیشرفتهای زیادی داشته و موجب افزایش بهره وری شده است که یکی از اصلی ترین آنها تصفیه آب پرورش ماهی است .

البته نوع تصفیه آب برای پرورش ماهی خوراکی با پرورش و نگهداری ماهی زینتی و آکواریومی متفاوت است و ظرافت های خاص خودش را دارد.
دستگاه تصفیه آب پرورش ماهی در خانواده دستگاه تصفیه آب صنعتی شناخته میشود . برای تشریح تصفیه آب پرورش ماهی ابتدا باید شمای کلی و مختصری از پرورش ماهی داشته باشیم .
ماهی یک موجود سرد سیر است که برعکس موجودات گرمسیر ، انرژی برای گرم کردن بدن خود مصرف نمیکند . این یکی از مزیت های ماهی ها برای رشد میباشد . به طور کلی از مهمترین عوامل پرورش ماهی ، اهمیت دادن به رشد ماهی هاست .
در پرورش ماهی باید ترتیبی داده شود تا در کمترین زمان و کمترین صرف غذا ، بیشترین اندازه رشد ماهی فراهم شود . ماهی ها بر اساس جنب و جوش خود ، مصرف غذا دارند ؛ بدین ترتیب چون حرکت ماهی های کوچک از ماهی های بزرگ بیشتر است فلذا مصرف غذای بیشتری نیز دارند .
یکی دیگر از نکاتی که در پرورش ماهی باید در جهت افزایش بهره وری دیده شود ، حجم ماهی ها در فضای استخر است که این تنها با استفاده از سیستم های نوین تصفیه آب پرورش ماهی فراهم میشود که در ادامه آنرا تشریح خواهیم کرد.

تصفیه آب پرورش ماهی

تصفیه آب پرورش ماهی

برخی ماهی ها در سیستم پرورش ماهی با آب شور و برخی با سیستم پرورش ماهی با آب شیرین رشد میکنند که تهیه هر کدام از آنها با استفاده از تصفیه آب پرورش ماهی امکان پذیر است . بعنوان مثال در شهر قم ، که آب کاملا شوری دارد ، افراد زیادی هستند که با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی پرورش ماهی ، استخرهای آب شیرین و مناسبی دارند .
اما نکاتی که در تصفیه آب پرورش ماهی اهمیت بسزایی دارند عبارتند از:
تنظیم و افزایش میزان اکسیژن در آب
حذف فضولات و مواد سمی آب
حذف میکروارگانیسم ها و جلبک ها
کاهش مصرف آب
همانطور که مطلع هستید ، آب دارای اکسیژن است و ماهی ها نیز از اکسیژن آب جهت رشد و سلامت خود استفاده میکنند ؛ اما اکسیژن آب بینهایت نیست و با مصرف ماهیان تمام میشود ؛ هر چقدر هم تعداد ماهیان در یک استخر بیشتر باشد ، اکسیژن ، زودتر تمام میشود .
با استفاده از تصفیه آب پرورش ماهی ، میزان اکسیژن آب تنظیم شده و باعث امکان رشد تعداد بیشتری از ماهی ها در یک استخر میگردد.
یکی از موادی که در تصفیه آب پرورش ماهی مورد استفاده قرار میگیرد ازن است . ازن که همان اکسیژن فعال است ، کاربرد بسیار زیادی در این نوع تصفیه آب صنعتی دارد . ازن هم به عنوان سیستم گند زدایی و هم بعنوان تولید اکسیژن استفاده میشود .
ازن توان بسیار زیادی در نابودی میکروارگانیسم ها دارد. این ماده که در تصفیه آب پرورش ماهی مورد استفاده قرار میگیرد ،به محض ارتباط با دیواره ی میکروبها، انگلها، ویروسها و جلبکها ، آنها را از بین میبرد. (البته ازن در تصفیه آب استخر نیز مورد استفاده قرار میگیرد)
استفاده از اکسیژن فعال در تصفیه آب پرورش ماهی ، باعث میشود تا در دیواره و کف استخر پرورش ماهی ، جلبکها و خزه ها نتوانند رشد کنند ؛ در نتیجه نیاز به نظافت های پی در پی استخرها بسیار کاهش میابد .
ازن داخل آب به سرعت به اکسیژن تبدیل شده و میزان آنرا در آب افزایش میدهد. معمولا اگر نیاز به اکسیژن بیشتر باشد از دستگاه اکسیژن ساز در تصفیه آب پرورش
ماهی استفاده میشود .
در تصفیه آب پرورش ماهی ، برای حذف فضولات و سم موجود در آب ، از میکروفیلترها و بیوفیلترها استفاده میشود .
بهترین نوع تصفیه آب پرورش ماهی ، تصفیه آب مدار بسته پرورش ماهی است . چنانچه قصد احداث استخر پرورش ماهی دارید ، بنا به آنالیز آب ورودی تان ، نوع ماهی که قصد پرورش آنرا دارید ، جهت افزایش بهره وری ، با هزینه معقول و مناسب ، باید از تصفیه آب پرورش ماهی استفاده کنید لذا با ما تماس بگیرید ؛

همکاران متخصص و با تجربه ی ما آماده پاسخگویی و مشاوره ی تولید و طراحی بهینه تصفیه آب پرورش ماهی شما هستند .

نکته ی بسیار مهم درباره سیستم مداربسته تصفیه آب پرورش ماهی

سیستم های پرورش ماهی کاری بسیار حرفه ای و دقیق است که در صورت عملکردی اشتباه، هزینه های گزافی را برای تولید کننده تحمیل میکند. و همینطور عکس آن نیز صدق میکند. چنانچه از روش و عملکردی صحیح و فنی استفاده شود بسیار بیشتر از تصور شما میتواند سود دهی و بهره وری ایجاد کند. پیشنهاد ما این است که حتما از کارشناسان مجرب و کارآزموده ای که جواب کار خود را در نمونه های متفاوت گرفته اند، استفاده کنید. با تماس شما کارشناسان مجموعه، رزومه کاری و نمونه های موفق اجرا شده را به شما معرفی خواهند کرد.

مقالات مرتبط:

سختی آب RO برای تصفیه آب آکواریوم چه اندازه باشد؟

تصفیه آب استخر

تصفیه آب چاه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *