مقالات تصفیه آب, همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

گازهای موجود در آب

گازهای موجود در آب و حذف توسط دستگاه تصفیه آب

گازهای متداولی که در آب تصفیه نشده یافت می شوند شامل نیتروژن،اکسیژن،کربن دی اکسید،هیدروژن سولفید،آمونیاک و متان می باشند.

سه ترکیب اول گازهای رایج اتمسفر بوده و در همه آب های در معرض اتمسفر وجود دارند.سه ترکیب دیگر از تجزیه مواد آلی توسط باکتری های موجود در آب ناشی می شوند. با وجود این که در آب های تصفیه نشده گازهای کلر و ازن یافت نمی شود،اما مهندس محیط زیست باید با آنها آشنایی کامل داشته باشد،زیرا برای اکسیداسیون،گندزدایی و کنترل بو به کار می روند و همچنین در طراحی دستگاه تصفیه آب باید ملاحظه شود.
گازهای موجود در آب می تواند ناشی از حباب ها باشد،این چنین حباب هایی ممکن است در فرآیند ته نشینی تداخل ایجاد کند،همچنان که ذرات،حباب ها را از طریق ستون آب و فیلتراسیون حرکت می دهند،

گازها در بستر تجمع می یابند و باعث آشفتگی جریان عبوری از صافی می شوند.حباب های گاز می توانند مانع اندازه گیری معیارهای کیفی مانند اکسیژن محلول،اندازه گیری یون ها به وسیله ی الکترودها و کدورت شوند.کمیت گازهای موجود در یک محلول به وسیله ی ۱)قابلیت انحلال گاز ۲) فشار جزئی گاز در اتمسفر  ۳) حرارت و ۴) غلظت ناخالصی ها در محلول (به طور مثال:املاح و مواد معلق) قابل تعیین است.

ترجمه دکتر محمدرضا مسعودی نژاد

مقالات مرتبط:

طعم و بو در آب های زیرزمینی و TDS

اثرات ترکیبات معدنی و آلی مصنوعی دستگاه تصفیه آب

منابع مولد طعم و بو در منابع دستگاه تصفیه آب

اندازه گیری طعم و بو در دستگاه تصفیه آب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *