نیترات در آب چیست و چه تصفیه آبی توان حذف نیترات را دارد؟

نیترات در آب چیست و چه تصفیه آبی توان حذف نیترات را دارد؟

نیترات در آب چیست و چه تصفیه آبی توان حذف نیترات را دارد؟


نیترات آب

نیترات آب

نیترات چیست ؟

ترکیب نیتروژن و اکسیژن به فرمول مولکولی NO3 را نیترات مینامند . وجود این ماده در آب میتواند مضراتی را به همراه داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

نیترات آب، یک قاتل خاموش

نیترات به تنهایی یک ماده سمی برای انسان محسوب نمی شود اما ترکیابت اکسیداسیون آن سمی و خطرناک است و ماده‌ای سرطان زا برای بدن محسوب می شود مصرف این مواد مانند نیتریت (که از نیترات حاصل می‍شود) در آب آشامیدنی خطر ابتلا به بیماری کم‌خونی متهموگلوبین (Methmoglobinemia)  را در کودکان و نیتروزآمین (که ماده سرطانزایی است) را در بزرگسالان به وجود می آورد.

کودکان و نوزادان اولین قربانیان آب آلوده به نیترات

آیا تا‌کنون فکر کردید نوزادنی که هر روز شیر آنها با آب آلوده به نیترات تهیه می‌شود در معرض چه خطراتی قرار می‌گیرند؟

به دلیل اینکه دستگاه گوارش شیرخواران و کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر اسیدی است شرایط مساعدتری برای باکتريهاي احیاء کننده نیترات به نیتریت را به وجود می آورد و هنگامی که آب دارای نیترات وارد بدنشان میشود به نیتریت تبدیل ‌می‌شود و این نیتریت جذ‌ب جریان خون شده و هموگلوبین (پروتئین ناقل اکسیژن در خون که رنگ سرخ خون ناشی از آن است) را به متهموگلوبین تبدیل می نماید. متهموگلوبین موجب کاهش حمل اکسیژن توسط خون به بافتها می شود و این امر اثرات زیان بخش و جدي به بار می‌آورد. این عارضه ممکن است بی‌علامت باقی بماند و بر رشد کودک اثر بگذارد.

همچنین در مادران باردار باعث ایجاد برخی از سرطان‌ها و اثر بر جنین و ایجاد نقائص جنینی شود.

نیترات چطوری وارد آب میشه !؟

شاید شما هم اخبار و توصیه های پزشکی شنیده باشید که آب آلوده به نیترات خطرناک است و نباید استفاده شود! اما این نیترات چیست؟چه خطری دارد؟چرا آب با نیترات آلوده می‌شود؟این خطر چرا در گذشته نبود؟

متاسفانه امروزه بدلیل رشد بیش از حد جمعیت نیاز روز افزون به غذا نیز به وجود آمد و برای حل آن با استفاده از کودهای شیمیای که سرشار از ازت است مشکل را حل کردیم! اما مشکل دیگری به وجود آوردیم مشکلی که به قیمت سلامتی و بعضا جانمان تمام شد! زیرا این کودها به میزان زیادی نیترات در خاک آزاد می‌کنند، نیتراتی که با آب شسته شده و وارد منابع آبی ما می‌گردد به عبارت صحیح‌تر آبهای زیرزمینی ما را آلوده می‌سازد. کمبود منابع آبی هم در افزایش میزان نیترات آب کاملا موثر است . عدم امکان کنترل منابع آبی به فاضلاب هم میتواند از عوامل ورود نیترات به آب باشد.

چرخه نیترات آب

چرخه نیترات آب

 سوال اینجاست که آیا راه گریزی از نیترات نیست؟!

امزوزه بشر  به هر مشکلی که برمیخورد برای آن راه حلی میاندیشد و از آن استفاده میکند . تصفیه آب به ازای هر خانواده ، راه حل امروز است. ادامه مطلب را حتما مطالعه کنید:

 

 

برای حذف نیترات از آب چه باید کرد؟

بطور کلی بیشترین مقدار نیترات که به بدن وارد می شود باید روزانه کمتر از 3/65 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن باشد. با این وجود یک فرد 70 کیلوگرمی نباید بیشتر از 225 میلی گرم نیترات مصرف کند. بنابراین باید نهایت تلاش را کرد تا غلظت نیترات را به حداقل کاهش داد. اما چگونه؟

امروزه تکنولوژی‌ها نوین راه حل را در پیش رویمان گذاشته‌اند و این راه حل استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در منازل است. شاید برای شما سوال باشد که چگونه ممکن است؟ آیا این دستگاه‌ها از لحاظ شیمایی آب را تغییر می‌دهند و یا با هزینه گزاف و صرف  انرژی این کار را انجام می‌دهند؟

خوشبختانه جواب سوالات فوق منفی است و همین امر باعث شده است دستگاه‌های تصفیه آب امروزه به عنوان بهترین و کارآمدترین روش برای جداسازی نیترات از آب آشامیدنی در جهان شناخته شود.

 

 

چگونه دستگاه تصفیه آب با روش اسمز معکوس نیترات را جدا می‌کند؟

دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس با استفاده از فیلتر غشایی به نام ممبران که تنها اجازه عبور به ذرات کوچکتر از 0.0001 میکرون را می‌دهد می‌تواند ذرات نیترات و نیتریت را که قطری معادل 6 ده هزارم میکرون دارند را از آب جدا سازند. غشای این دستگاه به حدی کوچک است که برای عبور اب از آن باید با استفاده از پمپ مخصوص که در این دستگاه‌ها موجود است فشار ایجاد کرده تا آب از غشا عبور کند.

تصفیه نیترات آب با روش اسمز معکوس

تصفیه نیترات آب با روش اسمز معکوس

جهت مشاهده و خرید انواع دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس کلیک کنید :

دستگاه تصفیه آب

 

مقالات مرتبط :

نیترات و تصفیه آب

اسمز معکوس

مگر آب در تصفیه خانه تصفیه نمیشود؟

نیترات در تصفیه آب حذف میشود؟

خانهمحصولاتتماس با ماواتساپ