شیر میکس تصفیه آب خانگی

شیر میکس تصفیه آب خانگی

شیر میکس تصفیه آب خانگی


شیر میکس تصفیه آب خانگی یکی از قطعات مهم اما کم قیمت است. شاید شما هم از بسیاری از تکنسین‌ها نصب و یا فروشندگان شنیده باشید که در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس از شیری به نام شیر میکس استفاده می‌شود تا TDS یا همان سختی آب را بالا رود و تلخی آن رفع شود، این امر در ظاهر خوب است، اما آیا واقعاً خوب است؟ برای پاسخ به این سوال بیاییم کمی با عملکرد این شیر در دستگاه‌های تصفیه آب آشنایی پیدا کنیم.

شیر میکس تصفیه آب خانگی چیست و کجا قرار میگیرد؟

در برخی از دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس یک مسیر جداگانه و موازی مسیر ممبران وجود دارد به نحوی که این مسیر از  بعد از فیلتر سوم( قبل از فیلتر ممبران) شروع شده و به بعد از فیلتر پنجم خاتمه میابد.

شیر میکس تصفیه آب خانگی

شیر میکس تصفیه آب خانگی

    این مسیر آب پیش تصفیه شده را به بعد از ممبران منتقل میکند!؟

حتماً برای شما نیز سوال پیش آمده است این کار چه سودی دارد؟

خودمان عملاً سیستم تصفیه را دور میزنیم! در واقع همینطور هم هست با این مسیر داریم آب تصفیه نشده را با آب تصفیه شده مخلوط میکنیم، اما هدف از این کار چیست؟ و از همه مهمتر اینکه آیا این هدف مفید است و یا مضر؟ هدف اصلی از گذاشتن شیر میکس و مخلوط کردن اب تصفیه نشده و تصفیه شده در واقع بالا بردن TDS و از بین بردن تلخی آب است، در اصل به دلیل قدرتمند بودن اصلی ترین فیلتر تصفیه آب یعنی  فیلتر ممبران در جداسازی ذرات از آب، پس از تصفیه آب فاقد املاح می‌شود املاحی که برخی مانند نیترات و نیتریت برای انسان مضر هستند و برخی مانند منیزیم و کلسیم برای انسان مفیداند.

لذا برخی از تکنسینها و فروشندگان پیشنهاد به باز بودن شیر میکس دارند تا TDS آب در حدی (میزان استاندارد آن بین 80 تا 100 PPMاست) بالا بیایید تا املاح مفید بدن تامین شود، اما بالا آمدن TDS فقط شامل املاح مفید نیست و املاح خطرناکی مانند نیترات را نیز (که از ابتدا هدف حذف همین ماده بوده) مجدا به آب شرب برمی‌گردانیم!

تلخی آب به چه علت است؟ شیر میکس چه کمکی به رفع آن میکند؟

تلخی آب‌های تصفیه شده در واقع چیز بدی نیست، بلکه این ذائقه ماست که آب خالص را تلخ حس میکند، املاح درون آب کمی طعم شیرین به اب میدهد و وقتی که این املاح از اب جدا می‌شود با از بین رفتن شیرینی در ابتدای مصرف ما آب تصفیه شده را که فاقد مزه است تلخ حس میکنیم که پس از مدتی ذائقه به شیرین نبودن آب عادت کرده و مزه را عادی حس خواهیم کرد، اما برخی از فروشندگان و نصاب ها برای اینکه مشتری آنها در ابتدا از این وضعیت شکایت نکند در همان ابتدا با باز کردن شیر میکس املاح را در آب تصفیه شده زیاد می‌کنند تا دوباره آب شیرین مزه شود و مشتری شکایتی نکند و این در حالیست که عملاً با این کار دستگاه تصفیه آب نصب شده را بی مصرف میسازد.

برای مطالعه بیشتر در این موضوع بر روی علت تلخی آب تصفیه شده کلیک نمایید.

پس چاره چیست؟ چگونه آب تصفیه شده و املاح مفید را در کنار هم داشته باشیم؟

پاسخ بسیار ساده است و آن هم استفاده از فیلتر های مینرال و قلیایی بعد از فیلتر 5 است، این فیلتر ها دارای سنگهای معدنی هستند و به آب تصفیه شده املاح مفید حذف شده را مجدد باز میگردانند و PH آب را نیز تنظیم میسازند بدون آنکه باعث مجدداً آب را به املاح مضر آلوده سازند.

 

خانهمحصولاتتماس با ماواتساپ