فیلترهای تصفیه آب, مقالات تصفیه آب, همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

فیلتر رزین چیست

فیلتر رزین چیست؟ در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس در اکثر فیلتر‌های آن بر اساس بافت فیلتر (ریز و یا درشتی آن) ذرات موجود در آب، داخل فیلتر به دام می‌افتند و بدین صورت ذرات از آب جدا گردیده و سختی آب کاهش می‌یابد.
اما آیا در فیلتر رزین نیز روال به همین صورت است؟
پاسخ به این سوال منفی است. فیلترهای رزین از روشی متفاوت برای جداسازی املاح و ذرات موجود در آب استفاده میکند. ذرات در این فیلتر نیز به دام میفتند ولی نه بر اساس اندازه! در فیلتر‌های رزین تبادل یون اتفاق می‌افتد، به زبان ساده‌تر دانه‌‌های رزین به صورت هدفمند گروهی از ذرات را میگیرد و به جای آنها گروهی دیگر از ذرات را آزاد می‌سازد.

رزین

رزین

فیلتر رزین در صنعت 

فیلترهای رزین در صنعت کاربردهای گسترده و گوناگونی دارند. این فیلتر‌ها در سیستم تصفیه آب با جداسازی هوشمند برخی از ذرات و املاح آب را به صورت مناسب برای مصرف در صنایع تولید مواد غذایی و آبمیوه‌ها، صنایع دارویی، مرکز آزمایشگاهی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی  اصلی‌ترین مصرف آنها در تصفیه آب خانگی تأمین آب مورد نیاز آکواریم است.

فیلتر رزین

فیلتر رزین

تذکر بسیار مهم : به هیچ عنوان این فیلتر نباید در مسیر آب شرب قرار بگیرد. حتماً از خود میپرسید چرا!؟ در ادامه این مقاله به پاسخ این سوال خواهیم رسید. با ما همراه باشید…

فیلتر رزین چطور تصفیه میکند؟

همانطور که پیش‌تر بیان شد فیلتر رزین با تبادل یون (گرفتن برخی از یون‌ها مضر از آب و آزاد سازی یون های دیگر به جای آنها) سختی آب را کاهش می‌دهد.
اما این یون‌ها کدامند؟

فیلترهای رزین به طور کل به ۳ دسته زیر تقسیم می‎شوند:

·        فیلتر رزین کاتیونی

·        فیلتر رزین آنیونی

·        فیلتر رزین میکس

فیلترهای رزین کاتیونی دارای قدرت مبادله یون با بار مثبت هستند و نوع دیگری که یونهای منفی را مبادله می‌کند به عنوان رزین آنیون شناخته می شوند و رزین میکس یا (ترکیبی) دارای هر دو قابلیت آنیونی و کاتیونی با یکدیگر هستند.

نحوه تصفیه فیلتر رزین در تصفیه آب

نحوه تصفیه فیلتر رزین در تصفیه آب

رزین‌های کاتیونی می‌توانند کلسیم، منیزیم، آهن و هیدروژن و رزین‌های آنیونی کلر و گوگرد را از آب جدا می‌کنند. به طور معمول برای مصارف خانگی و آکواریوم‌های خانگی از فیلترهای رزین میکس استفاده می‌شود، و بدین شکل ذرات مفید و ضروری برای بدن انسان حذف میگردد، بنابر این به هیچ عنوان نباید از این فیلتر در مسیر آب نوشیدنی انسان استفاده کرد.

آیا فیلتر رزین در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس قابل استفاده است؟

پاسخ به این سوال مثبت است، در مصارف خانگی که به دلیل وجود آکواریوم نیاز به فیلترهای رزین است، ابتدا آب در داخل دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس تصفیه میگردد. ولی مسیر در خروجی فیلتر شماره ۵ متفاوت و به ۲ مسیر تقسیم می‌گردد. مسیر اول به صورت عادی و به سمت فیلتر ۶ (مینرال) و یا ۷ (قلیایی) و شیر برداشت است. مسیر دوم به سمت فیلتر رزین میرود و سپس به مخزن آکواریوم افزوده می‌شود.