قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب : دستگاه تصفیه آب از قطعات متعددی تشکیل شده است که در این مقاله خلاصه وار به معرفی آن های میپردازیم.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب را مقاله مربوطه خودش در لینک فیلتر تصفیه آب ملاحظه بفرمایید.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

شاسی دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

 شاسی دستگاه تصفیه آب در مدل های مختلف تفاوت دارند و انواع اصلی آنها، شاسی فلزی و شاسی پلاستیکی هستند. در دستگاه های تصفیه آب کیسی موضوع کاملا متفاوت است و در کیسی ها معمولا بدنه از فایبر و فلز تشکیل شده است.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

 

مخزن دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

مخزن دستگاه تصفیه آب محل نگهداری آب تصفیه شده است . این مخزن ها، با منبع ها و مخزن های معمولی متفاوت هستند و ویژکی آنها تحت فشار بودن آن هاست. به این ترتیب که بخشی از مخزن از آب و بخش دیگر آن از باد پر میشود.

 

پمپ دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

 دستگاه دارای پمپ است که تامین فشار لازم برای پشت ممبران را تامین میکند. پمپ های دستگاه تصفیه آب به صورت دیافراگمی هستند و عملکرد آنها با پمپ های خانگی متفاوت است.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

ترانس دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

تغذیه برق دستگاه توسط ترانس انجام میشود که برق شهری را به برق مستقیم ۲۴ ولتی تبدیل میکند. ترانس قسمت مهمی است و باید تغذیه ورودی ترانس از یک محافظ برق صورت بگیرد تا منجر به سوختگی آن نشود.

لازم به ذکر است مصرف برق دستگاه تصفیه آب خانگی بسیار پایین است و در حد ۲۸ وات آن هم در زمان استفاده و روشن بودن پمپ است.

 هوزینگ های دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آبهوزینگ ها محفظه هایی هستند که فیلتر های کارتریجی را درون خود جای میدهند. در دستگاه های تصفیه آب کیسی، هوزینگ های فیلترهای ۱۲۳ وجود ندارند چرا که در این دستگاه ها از فیلتر های پیش تصفیه اینلاینی استفاده شده است.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

شیر برقی دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

این قطعه مانع از هدر رفت آب در دستگاه تصفیه آب میشود. با روشن و خاموش شدن پمپ، باز و بسته میشود و جریان آب را کنترل میکند.

سوییچ ها دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

 

دو عدد سوییچ در دستگاه تصفیه آب قرار دارد که با کاهش ویا بسته شدن ورودی آب و همچنین پر شدن مخزن و یا بسته بودن شیر برداشت، پمپ را خاموش میکنند.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

شیر میکس دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آبشیر میکس در دستگاه تصفیه آب قرار دارد تا برای شستشوی فیلتر های کربن و اصطلاحا آب کربن گیری از آن استفاده شود. در برخی موارد که سختی آب بسیار پایین است نیز از این شیر برای تنطیم سختی آب مورد استفاده قرار میگیرد.

شیر بک واش دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آباین شیر در برخی دستگاه های تصفیه آب مانند دستگاه تصفیه آب زینود وجود دارد که با استفاده از آن میتوان هوزینگ ممیران را شستشو داد. اگر از این شیر استفاده شود میتواند طول عمر ممبران را حتی به ۱.۵ تا ۲ برابر برساند. روش استفاده هم به این صورت است که با باز کردن این شیر به مدت ۲۰ ثانیه ، هوزینگ ممبران تمیز میشود و آلودگی ها به فاضلاب هدایت میشوند.

اتصالات ورودی دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

 

در پک های دستگاه تصفیه آب از سه راه استیل و شیر پیسوار استفاده میشود که از آن ها انشعاب آب شهری به دستگاه گرفته میشود.قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

اتصالات و شلنگ دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

 

انواع مختلفی از اتصالات در دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفته است. اعم از زانویی ها، رابط شیر برقی، سه راهی فیلتر، سه راهی میخی مورد استفاده قرار میگیرد. در دستگاه های تصفیه آب کیسی زینود از رابط کیسی ، زانویی میخی و زانویی دو طرفه هم استفاده شده است.

گیج دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

گیج روغنی که در آن فشار پمپ نشان داده میشود و کاربرد عیب یابی دارد.

کپسول پساب دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آبآخرین مسیری که قرار است به فاضلاب هدایت شود از این کپسول میگذرد. برخی مواقع از آن به عنوان مقاومت هم استفاده میشود چرا که جلوی هدر رفت آب را میگیرد و کاربرد بسیار حیاتی در دستگاه تصفیه آب دارد.

شیر برداشت دستگاه تصفیه آب

قطعات تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب

در دستگاه تصفیه آب از شیر برداشت هم استفاده شده است که روی سینک ظرفشویی نصب میشود و مصرف کننده از این شیر آب تصفیه شده سالم را برداشت میکند.