دسته‌بندی نشده

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

فرآیند اسمز معکوس در بهترین دستگاه های تصفیه آب

در حال حاضر بهترین تصفیه کننده آب خانگی دستگاهی است که فرایند اسمز معکوس را انجام می دهد. در فرایند اسمز معکوس، با فشار دادن بر روی مایع متمرکز که با پمپ فشار بالا انجام می شود، مایع با فیلتر کردن آلاینده از غشای نیمه پهنای باند عبور می کند و تأثیر عمده ای بر بهبود شوری آب در مناطقی دارد که آب شور دارند.

در تصفیه کننده آب، آلاینده های بیشتری با استفاده از سیستم اسمز معکوس فیلتر می شوند و با افزایش تعداد فیلترها، کیفیت آب می تواند تا حد امکان افزایش یابد. این سیستم می تواند تا ۹۹ درصد مواد حل شده و آلاینده هایی را که آب را با مشکل مواجه کرده حذف کند.و آب با کیفیت بالا را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

چه دستگاه تصفیه آبی بخریم؟

اولین و مهم ترین عاملی که باید در هنگام خرید تصفیه کننده اصلی آب در نظر گرفت، نوع دستگاه مورد استفاده و حجم مورد نیاز آب تصفیه شده است؛ برخی از تصفیه آب ها برای مکان های بزرگ و شلوغ مانند سازمان ها، کسب و کارها و مجتمع های آپارتمانی استفاده می شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند برای یک خانواده باشند. هر تصفیه کننده آب دارای یک مخزن ذخیره آب است که در آن مقدار آب تصفیه شده همیشه ذخیره می شود؛ برای استفاده در مکان های بزرگ و شلوغ، این مخزن باید بزرگتر باشد و دستگاه باید بتواند مقدار بیشتری از آب را در یک زمان مشخص تصفیه کند تا نیازهای مردم برای مصرف آب درمان شده را برآورده کند.

اما فضاهای کوچکتر و استفاده از خانه نیاز به یک مخزن بزرگ ندارد و یک دستگاه کوچک پاسخ خواهد داد. یکی دیگر از آنچه که باید در نظر گرفتن در هنگام انتخاب آب  نوع آلاینده است; در برخی از مناطق، آب آشامیدنی از کیفیت خوبی استفاده می کند و به همین دلیل یک دستگاه مناسب با تعداد کمی فیلتر؛ با این حال در برخی نقاط کشور مانند مناطق جنوبی که آلودگی آب بسیار زیاد است و حتی گل و لای نیز دیده می شود، به دستگاه هایی با پله های بیشتر نیاز است تا انواع آلاینده های آب را به طور کامل از آن خارج کنند.

مزایای تصفیه آب اسمز معکوس

افرادی که می خواهند تصفیه کننده آب بخرند، ممکن است اصطلاح «اسمز معکوس» را در اینترنت بسیار پیدا کرده باشند و ممکن است ندانند معنی آن چیست؛ روش اسمز معکوس (RO) یکی از روش هایی است که از دهه ۱۹۷۰ مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن به تدریج رو به افزایش بوده است. در این روش آب از یک غشای نیمه قابل تردد عبور می کند و این مرحله با فشار زیاد انجام می شود؛ در این روش آب از به این ترتیب، مواد آحاد کننده فیلتر می شوند و آبی که از فیلتر عبور می کند، مقداری از مواد آحاد خود را از دست می دهد. فشار به آب توسط مکانیسم تصفیه اعمال می شود; در این مکانیزم فشار زیادی به مولکول های آب وارد می شود و از سوی دیگر به دلیل منهدم های بسیار کوچک فیلترها و ماده لایه های آن ها، از آب جدا می شوند.

در فرایند تصفیه، مولکول های بزرگ در یک طرف غشا قرار می گیرند و آب تصفیه شده در طرف دیگر غشا قرار می گیرند. بسیاری از تولیدکنندگان آب معدنی هم اکنون از روش اسمز معکوس برای تولید محصولات خود استفاده می کنند. در آب تصفیه شده توسط سیستم های تصفیه آب شهری، موادی از آب آشامیدنی به طور کامل حذف نمی شوند و علاوه بر وجود موادی مانند کلر و فلوراید در این آب برای سلامتی نیز مضر هستند. تصفیه  آب اسمز معکوس عناصری مانند نیترات، سدیم، آرسنیک، سرب و مس را حذف می کند و مواد شیمیایی را به حداقل می رسد. بنابراین تصفیه کننده های آب اسمز معکوس کیفیت تصفیه آب بالاتری نسبت به دستگاه های غیر اسمزی دارند و برای خرید توصیه می شوند.

بهترین فیلتر‌های تصفیه آب خانگی

انواع مختلفی از آب های خانگی وجود دارد و آن ها سه تا هشت مرحله هستند. به طور کلی انواع فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های آب عبارت اند از: فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن پودر، فیلتر بلوک کربن، غشای غشایی، فیلتر کربن خطی، فیلتر معدنی، فیلتر قلیایی و فیلتر فرابنفش (UV) . فیلتر پلی پروپیلن در خدمت حذف مواد فیزیکی از آب; این فیلتر لجن را از آب و شن و ماسه و مواد معلق در آب خارج می کند.

فیلترهای کربن پودری و بلوک کربنی نیز دارای پوسته ن سفیدرنگ شبیه به نارگیل  هستند که اول کلر، ترکیبات آلی، رنگ، طعم و بوی آب را حذف می کند و دوم عملکرد فیلتر را کامل می کند و مواد شیمیایی موجود در آب را حذف می کند. غشاها همچنین مسئول از بین بردن آنتی اکسیدان های میکروبی، نیترات ها،  فلزات سنگین و سایر نشات در آب هستند. این غشا همچنین سختی مضر آب را از بین می برد؛ این سختی ها در واقع همان رسوب هایی هستند که روی دیواره کتری دیده می شوند و گاهی آب را نمک می کنند. کار یک فیلتر کربن خطی بهبود طعم، بو و طعم آب است.

 

فیلترهای معدنی نمک هایی را که بدن به آن نیاز دارد، از جمله منیزیم، کلسیم و غیره در آب حفظ می کنند؛ در واقع این فیلتر نمک های مفیدی را که در مراحل قبلی از آب جدا شده بودند به آب  برمی گردد و آن را برای سلامتی مفید می سازد. فیلترهای قلیایی همچنین بیماری هایی مانند قند، چربی، مشکلات گوارشی و بی حالی را با آلکالیزه کردن آب کاهش می دهند. در نهایت فیلتر فرابنفش میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها را می کشد و هیچ ارگانیسم زنده ای در آب باقی نمی مانند.

ویژگی های بهترین آب تصفیه کن خانگی

بر اساس یک نظرسنجی اخیر انجمن کیفیت آب آمریکا، ۳۰ درصد مصرف کنندگان و مشترکان آب شهری نگران کیفیت آب هستند که به احتمال زیاد باعث شد آمریکایی ها سال گذشته ۱۶ میلیارد دلار صرف بطری های آب معدنی کنند. به همین دلیل است که بازار تصفیه کننده آب رشد قابل توجهی را تجربه می کند و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۲ به ۴۵.۳ میلیارد دلار افزایش یابد، بنابراین شرکت های تصفیه کننده آب باید نیازهای مشتری را بهتر از هر زمان دیگری برآورده کنند.

با این حال، دلیل رشد بازار تصفیه کننده آب تنها توجه به کیفیت آب نیست. در واقع جهان شاهد روندهای متعددی برای توجیه استفاده گسترده از تصفیه کننده های آب است و تولیدکنندگان از این ویژگی ها برای تلاش برای جذب مشتریان بیشتر در این بازار پرمشغله استفاده می کنند:

غنی سازی مجدد با مواد معدنی برای طعم و سلامت بهتر.

نیاز به گندزدایی بیشتر

اندازه گیری فوری کیفیت آب

دستگاه تصفیه کننده آب

در سراسر آسیا، مردم به دلیل افزایش قیمت املاک و افزایش مهاجرت از حومه شهر به شهر در خانه های کوچکتر زندگی می کنند. در نتیجه مصرف کنندگان فضای کمتری برای ذخیره لوازم خانگی دارند و به دنبال محصولاتی هستند که نه تنها فضای کمتری را به خود می گیرد، بلکه از درهم و برهمی نیز اجتناب می کنند. بازار تصفیه کننده آب با طراحی و ارائه محصولات در اندازه های کوچکتر به این نیاز پاسخ می دهد.

غنی‌سازی مجدد با مواد معدنی برای داشتن طعمی‌بهتر و سلامتی بیشتر

متعادل کردن سطح pH آب در صنعت آب روند رو به رشدی است که هم اکنون شرکت هایی که پورفیور آب داخلی تولید می کنند هر کدام به دنبال نقش خود در این فرایند هستند. از سوی دیگر تقاضای رو به رشد محصولات و کالاها با رویکرد سالم تر انگیزه ای مضاعف برای این شرکت ها است.

رویکردی که شرکت های بسته بندی را تشویق می کند تا بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار سهم خود را در این بخش جذب کنند، اکنون به شرکت های تصفیه آب رسیده است. آنقدر که به عنوان مثال شرکتی به نام میته یک سیستم تصفیه آب خانگی ارائه می دهد که نه تنها آب را تصفیه می کند، بلکه آن را دوباره با مواد معدنی مفید برای سلامتی و طعم بهتر غنی می کند. این شرکت تحت شعار “آب میته نه تنها خالص، بلکه سالم است” فعالیت می کند.

البته سلامت بهتر تنها دلیلی نیست که شرکت ها به سمت یک رویکرد غنی سازی معدنی حرکت می کنند. بلکه طعم آب یکی از خواصی است که این روزها به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است و مواد معدنی و سلیقه آنها به عنوان یک مسئله حیاتی شناخته شده است. در واقع شرکت اتریشی BWT که در بهبود کیفیت آب فعال است، از طریق فناوری منیزیم ثبت شده خود، این عنصر را در فرایندی به آب اضافه می کند تا نه تنها خود آب، بلکه قهوه، چای و نوشیدنی های دیگر طعم بهتری داشته باشد. پیدا کردن.

 

فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع تصفیه کننده های آب خانگی از  فیلتر استفاده می کنند تا بتوانند مواد این فیلترهای آب را تصفیه کنند و تنوع آن ها مهم ترین عامل برای کیفیت آب تصفیه شده است. با این حال تصفیه کننده اصلی آب داخلی تنها از یک یا دو فیلتر استفاده می کرد و بعدها با معرفی روش های جدید، تعداد این فیلترها افزایش یافت؛ اما امروزه بهترین تصفیه کننده آب در ایران یا هر جای دیگر جهان باید حداقل از شش فیلتر در فرایند تصفیه آب خود استفاده کرده باشد.

استفاده از پیش فیلتر الیافی
فیلتر کربن فعال
فیلتر کربن خطی
فیلتر اسمز معکوس یا RO
فیلتر پست کربن یا سرامیکی
فیلتر قلیایی

توجه به نوع نیاز خریدار

مهم ترین چیزی که باید در هنگام خرید تصفیه کننده آب خانگی در نظر گرفت، نوع خریدار است. معمولاً ابتدا باید نوع آب و مواد پاک کننده را در محیط خود شناسایی کنید و سپس تصفیه کننده آب خانگی را خریداری کنید. به خصوص سختی آب در برخی مناطق دلیل این امر است. معمولاً بهترین تصفیه کننده آب در ایران برای انواع آب ایران مناسب است، همان تصفیه کننده آب خانگی مجهز به فیلتر اسمز معکوس است.

مدل دستگاه تصفیه آب

تصفیه کننده آب به صورت سینک، پارچی،کیسی،سر شیر و غیره ساخته می شود. به طور کلی دو مدل کیسی و زیرسینک عملکرد یکسانی دارند با این تفاوت که مدل کیسی در سینک و معمولاً جلوی چشم نصب می شود و مدل با زیر سینک در زیر سینک قرار می گیرد.

انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب در بازار

سعی کنید محصولاتی را در بازار خریداری کنید که گارانتی معتبری دارند. این به شما این امکان را می دهد که اگر بعداً مشکلی به وجود بیایند مسائل را با اعتماد به نفس حل کنید. محصولات زیادی از شرکت های خارجی خریداری می شوند و بدون گارانتی در بازار به فروش می رسد. در این صورت هیچ کس مسئول دستگاه  شما نخواهد بود و حتی ممکن است در خرید قطعات مشکل داشته باشید. برخی از شرکت هایی که پورفیورهای آب خانگی را می فروشند استانداردهایی دارند که ممکن است در وب سایت خود برشمرده اند. بنابراین در هنگام خرید تصفیه کننده آب خانگی حتما به برچسب های استانداردهای مربوطه روی تصفیه کننده آب خانه توجه کنید و مطمئن شوید که وجود دارند.

استانداردهای جهانی دستگاه تصفیه آب خانگی

یک تصفیه کننده استاندارد آب داخلی باید استانداردهای بین المللی معتبری داشته باشد. استانداردهای معتبر جهانی شامل استانداردهای WQA و NFS است. NFS مخفف بنیاد ملی بهداشت، یک سازمان بین المللی غیرانتفاعی است که گواهینامه های بهداشتی و استانداردهای زیست محیطی صادر می کند. گواهینامه این بنیاد برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در سراسر جهان معتبر است و محصولات تأیید شده توسط این بنیاد همگی کیفیت خوبی دارند. اصطلاح WQA همچنین مخفف انجمن کیفیت آب است که بهبود کیفیت آب را در اولویت اول خود قرار داده است. گواهینامه WQA در واقع گواهی کیفیت آب و تجهیزات مربوط به محصولات آبی است.

اجزای مهم دستگاه تصفیه آب

مهم ترین اجزای یک تصفیه کننده آب داخلی: فیلترها، مسکن فیلتر، پمپ، سوئیچ حفاظت پمپ، مخزن فشار، شیر خروجی، لوازم جانبی و شیلنگ ها هستند. مسکن فیلتر جایی است که فیلترها در آن قرار دارند. فاوکت خروجی یک فاوکت نسبتاً کوچک است که بسته به نوع تصفیه کننده آب در مکان های خاصی نصب می شود. این قطعات از مهم ترین بخش های دستگاه هستند که باید طبق دستورالعمل های پس از خرید نصب شوند. بنابراین هنگام خرید تصفیه کننده آب برای خانه و پس از آن از کیفیت این قطعات و سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

دستگاه تصفیه آب زیرسینکی

برخی از دستگاه ها در زیر سینک نصب می شوند و برخی دیگر می توانند به طور مستقل در هر جایی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین در هنگام انتخاب تصفیه کننده آب داخلی حتما مشخص کنید که در کجا قصد استفاده از دستگاه را دارید.

قیمت دستگاه تصفیه آب

قیمت یک تصفیه کننده آب خانگی را می توان معیار بسیار خوبی برای تعیین کیفیت این دستگاه در نظر گرفت. اگر چه قیمت برای مشتریان مهم تر از هر چیز دیگری است، اما به عنوان گفته معروف می رود، “هیچ ارزانی بی حکمت نیست!” اگر با دستگاه های ارزان قیمت برخورد می کنید، با قیمت پایین آنها گول نخورید. دستگاه هایی که بسیار ارزان تر از قیمت فعلی بازار هستند معمولاً ظرفیت تصفیه آب بسیار ضعیفی دارند. برخی از آن ها آب را به خوبی تصفیه نمی کنند و برخی دیگر از نظر کیفیت مناسب نیستند. نوع پلاستیک مورد استفاده در بدنه دستگاه و ماده فلزی شیرها در دستگاه هایی که قیمت پایینی دارند، برخی از مواد دست دوم هستند که در طول زمان نیز تأثیر نامطلوبی بر بهره برداری دستگاه دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *