مقالات تصفیه آب, همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

آلاینده ها در فرآیند تصفیه آب

آلاینده ها در فرآیند تصفیه آب

تصفیه آب

 

ظهور آلاینده ها و پاتوژن های جدید در منابع آب که جزء ترکیبات غیر طبیعی در تصفیه آب محسوب می شوند ممکن است تهدیدی مهم برای سلامت انسان ایجاد کنند.درنتیجه، آنها مانعی جدی برای پرداختن به کیفیت و کمیت آب مورد نیاز عموم فراهم می کنند.
علاوه بر این،ظهور آلاینده ها تهدیداتی را برای توسعه بیشتر منابع آب از لحاظ زیست محیطی ایجاد میکند؛ به گونه ای که نمی توان به پروژه های بزرگ آبی همچون مخازن و سدها که در محیط های بکر و دست نخورده احداث شده اند، اعتماد کرد.به دلیل وجود آلاینده ها در تصفیه آب،تهیه ی آبی با کیفیت مطلوب از منابعی که کیفیت پایین تری دارند، پرهزینه تر است و همواره مخالفت هایی را به دلیل صرف هزینه های بیشتر پروژه های تأمین آب عمومی ایجاد می نمایند(NRC,1999).
آلودگی منابع آب در اثر ورود عوامل جدید
تخمین تعداد آلاینده های ممکن گیج کننده است.تعداد مواد شیمیایی به ثبت رسیده در مقالات بالغ بر ۲۰ میلیون ماده می باشند.از این تعداد حدود ۷۰۰۰۰ عدد به صورت تجاری ساخته و در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند؛ این در حالی است که تنها ۲۸۰۰ مورد از این مواد داری میزان تولید سالانه ای بیش از ۴۵۴۰۰۰ کیلوگرم در سال می باشد(اقتباس از U.S.EPA). به هر حال،سازمان حفاظت محیط زیست فهرست آلاینده های شیمیایی بالقوه ای را که می بایست قانونمند شوند بیش از ۲۲۷۰۰۰ عدد برآورده نموده است(CHEMLIST,2002).
نانو ذرات
ساخت نانو ذرات موضوع جدیدی است و به سرعت رو به گسترش است.ذرات نانو، ذرات بسیار ریزی در دامنه بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر هستند که برای جلوگیری از خونریزی مغزی در صنایع داروسازی به کار برده می شوند.به علت جدید بودن این موضوع و بازاریابی محدود آن در شرایط فعلی، اطلاعات اساسی در مورد خطرات بالقوه بر روی سلامتی و اثرات این ذرات بر محیط زیست کافی نمی باشد. با افزایش ساخت این مواد، تخلیه های صورت گرفته در محیط زیست نیز بیشتر می شوند.بنابراین قبل از توسعه و گسترش باید تأثیرات آن بر سلامت انسان و محیط زیست ارزیابی گردد.
دیگر آلاینده های نوظهور
فهرست کنونی آلاینده های موجود، شامل موارد زیر می باشد:
۱- سوخت اکسیژنه (برای مثال متیل ترشری بوتیل اتر، MTBE)
۲- N – نیتروزو دی متیل آمین (NDMA)
۳- پرکلرات
۴- کرومات
۵- داروهای دامپزشکی که از عملیات های خوراک تغلیظ شده حیوانات بدست می آید
۶- محصولات دارویی
۷- نانو ذرات.

آلاینده ها در فرآیند تصفیه آب

آلاینده ها در فرآیند تصفیه آب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *